اندازه و ابعاد استاندارد یونیت های آشپزخانه چگونه است.

فهرست مطالب

ابعاد استاندارد یونیت آشپزخانه

لزوم ساخت کابینت براساس اندازه های یوینت استاندارد

هر عملی که در زندگی انجام می دهیم باید متناسب با یک سری از اصول و قوانین باشد. این امر در مورد ساخت کابینت آشپزخانه نیز صادق است. ساخت کابینت باید براساس ابعاد استاندارد یونیت آشپزخانه باشد.

آشپزخانه قلب تپنده هر خانه‌ای است، جایی که نه تنها غذا تهیه می‌شود بلکه خاطرات بسیاری نیز در آن شکل می‌گیرد. یکی از مهم‌ترین عوامل در طراحی و ساخت آشپزخانه‌ای کارآمد و زیبا، استفاده از کابینت‌های مناسب با ابعاد استاندارد است. انتخاب یونیت‌ کابینت با اندازه‌های دقیق و استاندارد نه تنها به بهره‌وری فضای آشپزخانه کمک می‌کند بلکه باعث افزایش کارآیی و راحتی در استفاده روزمره نیز می‌شود. تصور کنید ارتفاع کابینتهای شما از حد استاندارد کمی کوتاهتر یا بلندتر باشد. در این صورت خانم خانه را به زحمت زیادی انداخته اید و به زودی شاهد کمردرد، دست درد و گردن درد در خانم خانه خواهید بود. بنابراین نیاز است که درباره این استانداردها بدانید و زمان خرید یا سفارش ساخت کابینت به آنها توجه کنید.

در این محتوا، به بررسی ابعاد استاندارد یونیت‌های کابینت آشپزخانه می‌پردازیم و نکات کلیدی در این زمینه را ارائه می‌دهیم تا به شما در طراحی و ساخت آشپزخانه‌ای ایده‌آل کمک کنیم. البته اگر سفارش ساخت کابینت خود را به یک کابینت کار با تجربه بسپارید یا به صورت یونیت پیش ساخته از کارگاه خدمات ام دی اف خرید کنید؛ این استانداردها در آن رعایت شده است.

قبل از اینکه با اندازه های استاندارد یونیت آشنا شوید اجازه دهید مزایا استفاده از یونیت با ابعااستاندارد را بررسی کنیم.

مزایای استفاده از یونیت استاندارد:

  • یکپارچگی طراحی: استفاده از ابعاد استاندارد به ایجاد یک طراحی یکپارچه و هماهنگ در آشپزخانه کمک می‌کند. این امر قابلیت نصب و تعویض راحت تر یونیت‌ها را فراهم می‌آورد.
  • بهینه سازی فضا: ابعاد استاندارد یونیت‌ها با فضای آشپزخانه هماهنگ بوده و به استفاده بهینه از فضا کمک می‌کند. این امر به ایجاد چیدمان مناسب و راحت‌تر برای کاربران منجر می‌شود.
  • سهولت نصب و تعمیر: یونیت‌های استاندارد به راحتی قابل نصب، جایگزینی و تعمیر هستند. این امر به کاهش هزینه‌ها و زمان نصب و تعمیر کمک می‌کند.
  • هماهنگی با تجهیزات: ابعاد استاندارد یونیت‌ها با ابعاد تجهیزات آشپزخانه مانند اجاق گاز، یخچال و … هماهنگ هستند. این امر به ایجاد چیدمان مناسب و کارآمد یونیت‌ها کمک می‌کند.

در مجموع، استفاده از ابعاد استاندارد یونیت‌های آشپزخانه بسیار مهم بوده و به بهبود طراحی، کارایی و هزینه‌های آشپزخانه کمک می‌کند.

اندازه استاندارد یونیت زمینی

به طور استاندارد ارتفاع کابینتهای زمینی 90سانتیمتر است. معمولا ارتفاع یونیت آن را 72 یا 73 در نظر می گیرند تا به همراه پاخور و صفحه کابینت ارتفاع آن به 90 سانتی متر برسد. عمق یونیت زمینی 55 سانتی متر است. طول یونیت های زمینی بین 30 تا 120 سانتی متر متغیر است. حداقل طول برای یونیت زمینی با یک لنگه در 30 سانتی متر است. یونیتهای 120 برای کابینت دو در استفاده می شود.

یونیت زمینی

در این میان برای یونیت های با کاربرد خاص استثناهایی وجود دارد. در ادامه به چند مورد از آنها اشاره می کنیم.

یونیت یخچال

برای عمق یونیت یخچال بین60 تا 80 سانتیمتر می توان فضا در نظر گرفت. اما اندازه استاندارد آن همان مقدار 60 سانتی متر است.

کاور یخچال

یونیت جزیره

ارتفاع کابینت جزیره همان 90 سانتی متر است اما متناسب با اندازه آشپزخانه عمق آن را بین 60 تا 120 سانتی متر می سازند.

یونیت جزیره

یونیت سینک

عمق و ارتفاع یونیت سینک هم متناسب با سایر کابینتهای زمینی است. اما طول آن 90 – 100 یا 120 سانتی متر است. این مقدار، به فضایی که در اختیار دارید یا سینکی که تهیه می کنید وابسته است.

یونیت یخچال

ابعاد استاندارد یونیت های هوایی

یونیتهای هوایی را با ارتفاع 70، 80، یا 90 سانتیمتر می سازند این یونیتها 30 تا 32 عمق دارند. اما ابعاد استاندارد یونیت هوایی ساده همان ارتفاع 70 با عمق 30 سانت است.
در طراحی های امروزی کابینت ها به صورت دو پله اجرا می شوند. در یونیتهای دوپله ارتفاع استاندارد سانتی متر می باشد. عمق پله پایین 30 تا 32 سانت و پله بالا تا 60 سانت نیز ساخته می شود.
طول یونیتهای هوایی متغیر است و متناسب با فضا پیاده سازی می شود. اما به طور استاندارد بین 30 تا 120 سانتی متر متغیر است.

یونیت هوایی

یونیت آبچکان.

طول یونیت آبچکان 80، 90 و یا 100 سانتی متر است. طول این یوینت، متناسب با یونیت سینک ساخته می شود.

ابعاد استاندارد یونیت های قدی

ارتفاع یونیتهای قدی که با نام یونیت کمدی یا ایستاده هم شناخته می شوند از 220 تا 240 در نظر گرفته می شود. عمق آنها 55 ال 60 سانتی متر است. به طور استاندارد ارتفاع یونیت قدی متناسب با کابینتهای هوایی ساخته می شود.

یونیت قدی

سخن پایانی

اگر برای ساخت کابینت از یک طراح حرفه ای کمک بگیرید کاملا مطمئن خواهید بود که ابعاد یونیت ها براساس استانداردهای موجود ساخته خواهد شد. در این زمینه طراحان کابینت مجموعه ما می توانند به شما کمک کنند.

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که هزینه ساخت کابینت که از طرف اتحادیه درودگران اعلام می گردد براساس همین اندازه های استاندارد است. بنابراین اگر در مراحل ساخت از این ابعاد پیروی کنید زمان برآورد هزینه به مشکل برنخواهید خورد و اجرت ساخت به درستی محاسبه خواهد شد.

خدمات MDF ارائه شده در کارگاه
نمونه کارهای طراحی:
آخرین مقالات:
ایده های ساخت:
مشاوره فوری

جهت مشاوره، سفارش خدمات و استعلام قیمت به روز ورق از طریق لینک زیر اقدام کنید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x